مدل کسب و کار چیست و چطور باید آن را طراحی کنیم؟

کتاب بوم مدل کسب و کار چیست و چطور باید آن را طراحی کنیم؟ نوشته‌ی مهران منصوری فر، به شما نشان می‌دهد که چطور باید همه‌ی عوامل دخیل در موفقیت کسب و کارتان را مدیریت کنید.

کسب و کارها در راه رسیدن به موفقیت از عوامل بسیاری تأثیر می‌پذیرند. اگر شما هم ایده‌های بزرگی در سر دارید، یا کسب و کاری نیازمند نقشه‌ای جامع، برای به ثمر رسیدن آن دارید، با خواندن این اثر چشم انداز جدیدی در برابر دیدگانتان نمایان خواهد شد. در این نوشته به شما گفته می‌شود که چطور باید برای هر کسب و کار، طرحی نو در انداخت و همه جوانب را سنجید، تا با کم‌ترین هزینه بیشترین سود را به دست آورید.

در بخشی از کتاب بوم مدل کسب و کار چیست و چطور باید آن را طراحی کنیم می‌خوانیم:

بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas)، همان طرحی است، که به صورت واضح بیان می‌کند، قرار است یک شرکت یا استارتاپ چطور محصولاتش را تولید کند و به دست مشتری برساند، تا به درآمد زایی برسد. بوم مدل کسب و کار در واقع نقشه یک کسب و کار برای رسیدن به موفقیت است. بدون نقشه، رسیدن به مقصد و هدف دشوار و چه بسی ناممکن است!

بوم مدل کسب و کار تمام فعالیت‌های یک شرکت را توصیف می‌کند. این طرح که نخستین بار توسط فردی به نام «استروالدر» معرفی شد، از ۹ بخش اصلی تشکیل می‌شود، که در هر بخش عناصری توصیف می‌شوند و با دیگر بخش‌ها در ارتباط هستند. اینکه قرار است از چه طریقی محصولات و خدمات به دست مشتری برسد، چطور درآمدزایی شود و … همگی در این مدل به خوبی شرح داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

کد امنیتی *